Stará garda opět úspěšná

Koncem září 2023 se uskutečnilo již páté Mistrovství České Republiky v seniorském fotbale. Proběhlo jako vždy na stadionu Přátelství v Praze na Strahově a pěší fotbalisté FC Jílové v něm obsadili skvělé druhé místo a stali se tak vicemistry ČR pro letošní rok.

Družstvo seniorského fotbalu, nebo-li stará garda FC Jílové, vede již několik let Jirka Novák. Tým je tvořen hráči ve věku nad šedesát let, z nichž někteří hrávali za náš klub v dřívějších dobách (Strnad, Procházka, Novák). Doplnili je bývalý hráči z jiných klubů, z nichž na turnaji vynikl zejména Jan Kropáček z Vraného nad Vltavou, který se stal nejlepším hráčem celého turnaje, když vstřelil 8 branek.

Pro uvedení do problematiky seniorského fotbalu uvedu několik základních informací, abyste si udělali představu, o jaký sport vlastně jde. Hraje se na hřišti o rozměrech hrací plochy 40 x 30m s brankami 5 x 2 metry. Každé družstvo tvoří celkem maximálně 12 hráčů, z nichž pět hráčů hraje v poli a chytá brankář. Ten jako jediný se může pohybovat v brankovišti, což je jiným hráčům zakázáno. Hlavní omezující podmínkou pro pohyb hráčů po hřišti je, že nesmějí běhat, ale mohou pouze chodit, což bývá někdy problém to uhlídat a nepřejít do běhu. Hrací doba je 2 x 15 minut. Hráči se mohou libovolně střídat, ale pouze v přerušené hře. Zajímavostí je používání modré karty za přestupek místo obvyklé žluté.

Letošního turnaje se jako vždy zúčastnilo osm týmů, které byly rozděleny do dvou skupin.  Tým FC Jílové byl zařazen do skupiny B, kde se postupně utkal se Slávií Praha (4:0), týmem Oldiesky (2:1) a s Interem Fitnes (5:0), takže se ziskem 9 bodů skupinu B vyhrál. V semifinále si pak naši hráči poradili 1:0 s družstvem Senior Sport Teplice a postoupili do finále, ve kterém jen těsně 2:3 podlehli týmu Senior Fitnes, který prošel celý turnaj bez porážky.

Závěrem se sluší všem našim hráčům pogratulovat k výbornému výsledku a poděkovat za dobrou reprezentaci FC Jílové.

Ladislav Čmelík