Fotbalisté FC Jílové budou mít nové hřiště

Po čtyřletém usilovném snažení a opakovaném podání žádosti o investiční dotaci na rekonstrukci a modernizaci stávajícího hřiště s umělým trávníkem, jsme byli nakonec úspěšní. Po splnění mnoha požadavků a podmínek dotační výzvy, vypsané Národní sportovní agenturou, nám bylo oznámeno, že náš projekt byl vybrán k financování s příspěvkem 8,1 milionů korun. V současné době máme vysoutěženého zhotovitele stavby, která by měla být zahájena v červnu a dokončena v říjnu příštího roku. Pevně věříme, že vše dobře dopadne a za necelý rok budeme moci nové hřiště s kvalitním umělým trávníkem větších rozměrů a s ledkovým osvětlením otevřít.

O co více jsme úspěšní na poli přípravy a realizace investic, kdy jsme za poslední čtyři roky dokázali díky úspěšnému čerpání různých dotací proinvestovat více jak milion korun (rozšíření parkoviště, nové oplocení podél umělky včetně střídaček, plot a ochranné sítě podél hlavní hrací plochy, rozšíření tréninkové plochy, oprava fasády budovy, regenerace trávníku se zapískováním) a také naspořit další milion korun, potřebný na spolufinancování stavby nové umělky, tak o to méně se nám letos na podzim dařilo sportovně. A tým mužů i dorost jsou ve svých krajských soutěžích na posledním místě a také B tým se krčí dole v tabulce III. třídy OFS Praha západ. Nikoho z hráčů, trenérů a funkcionářů FC Jílové taková situace netěší a během zimní přestávky budeme usilovat o její zlepšení

Hlavní příčinou tohoto neutěšeného stavu je u A týmu oslabení kádru, které nastalo díky odchodům celkem osmi hráčů z loňské sestavy. Opustili nás dřívější opory Petr Čmelík a Pavel Hanuš, na Ukrajinu se musel vrátit a do armády narukovat Vlado Riabov. K nim se přidali dva dlouhodobě nemocní a zranění hráči Tomáš Mařík a Jan Kořínek. Nejvíce nás však mrzí odchody celkem čtyř mladých hráčů na tzv. „volný“ přestup v létě letošního roku (Adam a Jan Bodlákové a Eda Héč přestoupili do Viktorie Vestec a Pepa Půlpán do Rapidu Psáry). Tito hráči měli tvořit základ týmu pro letošní sezonu. K nim se koncem září přidal i nadějný loňský dorostenec Lukáš Přeučil, takže celkově nám odešlo mnoho hráčů z loňského kádru A týmu, které se nám nepodařilo adekvátně nahradit, neboť přišli pouze tři hráči. Ze zahraničního angažmá se vrátil Ondřej Jankele, z Viktorie Žižkov u nás hostuje Dan Plop a ze Zaječič přišel Šimon Bouša. Kádr A týmu tak musel být doplněn hráči z B týmu a nováčky z dorostu, kteří teprve získávají zkušenosti s dospělým fotbalem.

Vzniklou situaci neunesl ani trenér Jan Kmoch, který u nás působil v předchozích třech letech. Po prohraném utkání třetího kola soutěže I.B třídy v Hořovicích hráčům oznámil, že končí. Od té doby dočasně vede mužstvo jako hrající trenér a kapitán Marek Cimpl.

Podobná situace je i u dorostu. Po loňské sezoně odešlo osm nejstarších hráčů ročníku 2004, kteří byli nahrazeni mladíky ze starších žáků, ročník 2008. Trenérsky tým dorostu převzal David Klas s Tomášem Javůrkem, kteří si i přes špatné sportovní výsledky vedou velmi dobře. Na tréninky i zápasy jim chodí pravidelně osmnáct až dvacet hráčů, kteří pod jejich vedením vytvořili dobrou partu, dělají pokroky a zlepšují se, takže máme velkou naději, že se to na jaře projeví herně i výsledkově.

Nastalou situaci, kdy se našim družstvům mužů a dorostu sportovně nedaří, však těžce nesou někteří lidé, kteří se dříve sami angažovali ve vedení FC Jílové. Rozesílají svým kamarádům i některým našim členům nevyžádané emaily, zakládají webové a facebookové stránky s cílem, vyměnit současné vedení FC Jílové, které považují za neschopné, vrátit se do jeho čela a „zachránit“ tím fotbal v Jílovém.

Současné vedení FC Jílové si uvědomuje závažnost aktuální situace, zejména špatné sportovní výsledky družstev mužů a usilovně pracuje na jejich zlepšení. Hledáme nového trenéra, který bude schopen přivést hráčské posily, bez kterých se v jarní části soutěže neobejdeme, abychom důstojně odehráli jarní část soutěže a dočkali se v ní konečně i vítězství a zisku bodů.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kteří nás i v této pro nás složité situaci podporují a chápou, že kvalita fotbalového klubu se neposuzuje pouze podle sportovních výsledků A týmu mužů, ale i podle jiných kriterií, jako je zajištění dostatku finančních prostředků pro celkové fungování klubu, práce s mládeží, podpora týmu žen, údržba a zvelebování svého majetku a sportovního zázemí.

Ladislav Čmelík, místopředseda FC Jílové